IK guidar i det svenska schemat.
Under ett OS är det så sanslöst mycket att hålla reda på och i bilagorna som media slänger ut står ju ALLA tävlingar, IK har dock rensat och tagit fram vad som kan vara intressant ur ett svenskt perspektiv. Ibland även annat givetvis men väldigt svensktbetonat.
Dag-för-dag.
FRE 12 FEB
18:15-19:00 OS-Studion.
Lör 13 Feb
20:45 Störtlopp herrar.
21:00 Ishockey damer Sverige-Schweiz.
22:00 Skidskytte damer 7,5km sprint.
Sön 14feb
19:00 Superkombination Damer-Störtlopp
20:15 Skidskytte herrar, 10km sprint.
22:00 Superkombination damer-slalom.
00:30 Freestyle Puckelpist Herrar kval
03:30 Freestyle puckelpist herrar final.
Mån 15 feb
19:00 Längd damer 10km fri stil
21:30 Längd herrar 15km fri stil
00:30 Skridsko herrar 500m
02:28 Skridsko herrar 500m
04:00 Ishockey damer Sverige-Slovakien.
Tis 16feb
18:00 Curling herrar Sverige-Storbritanien.
19:00 Superkombination herrar-störtlopp
19:30 Skidskytte damer 10km jaktstart
21:00 Ishockey herrar Usa-Schweiz.
21:45 Skidskytte herrar 15km jaktstart
22:30 Superkombination herrar slalom
23:00 Curling damer Sverige-Danmark.
01:30 Ishockey herrar Kanada-Norge.
06:00 Ishockey herrar Ryssland-Lettland
Ons 17 feb
18:00 Curling damer Sverige-Schweiz.
19:15 Längd damer sprint kval
19:45 Längd herrar sprint kval
20:00 Störtlopp damer
21:00 Ishockey herrar Finland-Vitryssland (Sveriges grupp)
21:30 Längd herrar sprint final
21:55 Längd damer sprint final
23:00 Curling herrar Sverige-Tyskland
23:30 Ishockey damer Sverige-Kanada
01:00 Skridsko herrar 1000m
01:30 Ishockey herrar Sverige-Tyskland.
04:00 Curling damer Sverige-Storbritanien
06:00 Ishockey herrar Tjeckien-Slovakien.
Tors 18 feb
18:00 Curling herrar Sverige-Kanada.
19:00 Skidskytte damer 15km
21:00 Ishockey herrar usa-norge
22:00 Skidskytte herrar 20km
01:30 Ishockey herrar Schweiz-Kanada
04:00 Curling herrar Sverige-Kina
06:00 Ishockey herrar Slovakien-Ryssland
Fre 19 feb
20:30 Super G herrar
21:00 Ishockey herrar Sverige-Vitryssland
22:00 Längd damer 7,5+7,5km jaktstart
01:30 Ishockey herrar Tjeckien-Lettland
04:00 Curling damer Sverige-Kina
06.00 Ishockey herrar Finland-Tyskland
Lör 20 feb
18:00 Curling herrar Sverige-Usa
19:00 Super g damer
21:00 Ishockey herrar Norge-Schweiz
22:30 Längd herrar 15+15km jakt
23:00 Curling damer Sverige-Ryssland
01:15 Skridsko herrar 1500m
01:30 Ishockey herrar Lettland-Slovakien
04:00 Curling herrar Sverige-Frankrike
06:00 Ishockey herrar Tyskland-Vitryssland
Sön 21 feb
18:15 Freestyle skicross herrar kval
19:00 Storslalom herrar åk 1
19:45 Skidskytte herrar 15km masstart
21:15 Freestyle skicross herrar åttondelsfinaler
21:48 Freestyle skicross herrar kvartsfinaler
22:00 Skidskytte damer 12,5km masstart
22:07 Freestyle skicross herrar semifinaler
22:18 Freestyle skicross herrar final
22:45 Storslalom herrar åk 2
23:00 Curling herrar Sverige-Norge
01:40 Ishockey herrar Kanada-Usa
04:00 Curling damer Sverige-Usa
06:00 Ishockey herrar Sverige-Finland.
Mån 22 feb
18:00 Curling herrar Sverige-Schweiz
19:45 Längd damer lagsprint
20:35 Längd herrar lagsprint
21:00 Ishockey damer semi 1 Usa-Sverige (förutsatt att Sverige inte toksrkäller mot Kanada i gruppen)
22:00 Längd damer lagsprint final
22:25 Längd herrar lagsprint final
23:00 Curling damer Sverige-Kanada
02:00 Ishockey damer Semi 2 Kanada-
Tis 23 feb
18:00 Curling damer Sverige-Japan
19:30 Freestyle damer skicross kval
20:30 Skidskytte damer stafett 4x6km
22:00 Freestyle skicross damer åttondel
22:33 Freestyle skicross damer kvart
22:52 Freestyle skicross damer semi
23:00 Curling herrar Sverige-Danmark
23:03 Freestyle skicross damer final
04:00 Curling damer Sverige-Tyskland
06:00 Ishockey herrar åttondel
(det spelas åttondelsfinaler i hockeyn hela denna dag men då vi iskallt räknar med att Sverige vinner gruppen och därmed slipper spela åttondel och detta främst ska inriktas på svenska deltagare så utelämnas de övriga åttondelarna härifrån, grymt bra hockey utlovas där dock)
Ons 24feb
19:00 Storslalom damer åk 1
20:15 Längd herrar 4x10km stafett
21:00 Ishockey herrar kvartsfinal
22:15 Storslalom damer åk 2
01:30 Ishockey herrar kvartsfinal
04:00 Ishockey herrar kvartsfinal
06:00 Ishockey herrar kvartsfinal
Tors 25 feb
18:00 Curling damer semi
20:00 Längd damer stafett 4x5km
20:00 Ishockey damer bronsmatch
23:00 Curling herrar semi
00:30 Ishockey damer final
Fre 26 feb
18:00 Curling damer bronsmatch
19:00 Slalom damer åk 1
20:30 Skidskytte herrar 4x7,5km stafett
21:00 Ishockey herrar semi
21:30 Skridsko damer&herrar lagtempo kval
22:30 Slalom damer åk 2
23:07 Skridsko herrar lagtempo semi
00:00 Curling damer final
03:30 Ishockey herrar semi
Lör 27 feb
18:00 Curling herrar bronsmatch
19:00 Slalom herrar åk 1
19:00 Snowboard parallellstorslalom herrar kval
20:45 Längd damer 30km masstart
21:15 Snowboard parallellstorslalom herrar åttondel
21:51 Snowboard parallellstorslalom herrar kvart
22:13 Snowboard parallellstorslalom herrar semi
22:27 Snowboard parallellstorslalom herrar final
22:45 Slalom herrar åk 2
00:00 Curling herrar final
04:00 Ishockey herrar bronsmatch
Sön 28 feb
18:30 Längd herrar 50km masstart
21:15 Ishockey herrar final
Sedan får man sova...
Dag-för-dag.
FRE 12 FEB
18:15-19:00 OS-Studion.
Lör 13 Feb
20:45 Störtlopp herrar.
21:00 Ishockey damer Sverige-Schweiz.
22:00 Skidskytte damer 7,5km sprint.
Sön 14feb
19:00 Superkombination Damer-Störtlopp
20:15 Skidskytte herrar, 10km sprint.
22:00 Superkombination damer-slalom.
00:30 Freestyle Puckelpist Herrar kval
03:30 Freestyle puckelpist herrar final.
Mån 15 feb
19:00 Längd damer 10km fri stil
21:30 Längd herrar 15km fri stil
00:30 Skridsko herrar 500m
02:28 Skridsko herrar 500m
04:00 Ishockey damer Sverige-Slovakien.
Tis 16feb
18:00 Curling herrar Sverige-Storbritanien.
19:00 Superkombination herrar-störtlopp
19:30 Skidskytte damer 10km jaktstart
21:00 Ishockey herrar Usa-Schweiz.
21:45 Skidskytte herrar 15km jaktstart
22:30 Superkombination herrar slalom
23:00 Curling damer Sverige-Danmark.
01:30 Ishockey herrar Kanada-Norge.
06:00 Ishockey herrar Ryssland-Lettland
Ons 17 feb
18:00 Curling damer Sverige-Schweiz.
19:15 Längd damer sprint kval
19:45 Längd herrar sprint kval
20:00 Störtlopp damer
21:00 Ishockey herrar Finland-Vitryssland (Sveriges grupp)
21:30 Längd herrar sprint final
21:55 Längd damer sprint final
23:00 Curling herrar Sverige-Tyskland
23:30 Ishockey damer Sverige-Kanada
01:00 Skridsko herrar 1000m
01:30 Ishockey herrar Sverige-Tyskland.
04:00 Curling damer Sverige-Storbritanien
06:00 Ishockey herrar Tjeckien-Slovakien.
Tors 18 feb
18:00 Curling herrar Sverige-Kanada.
19:00 Skidskytte damer 15km
21:00 Ishockey herrar usa-norge
22:00 Skidskytte herrar 20km
01:30 Ishockey herrar Schweiz-Kanada
04:00 Curling herrar Sverige-Kina
06:00 Ishockey herrar Slovakien-Ryssland
Fre 19 feb
20:30 Super G herrar
21:00 Ishockey herrar Sverige-Vitryssland
22:00 Längd damer 7,5+7,5km jaktstart
01:30 Ishockey herrar Tjeckien-Lettland
04:00 Curling damer Sverige-Kina
06.00 Ishockey herrar Finland-Tyskland
Lör 20 feb
18:00 Curling herrar Sverige-Usa
19:00 Super g damer
21:00 Ishockey herrar Norge-Schweiz
22:30 Längd herrar 15+15km jakt
23:00 Curling damer Sverige-Ryssland
01:15 Skridsko herrar 1500m
01:30 Ishockey herrar Lettland-Slovakien
04:00 Curling herrar Sverige-Frankrike
06:00 Ishockey herrar Tyskland-Vitryssland
Sön 21 feb
18:15 Freestyle skicross herrar kval
19:00 Storslalom herrar åk 1
19:45 Skidskytte herrar 15km masstart
21:15 Freestyle skicross herrar åttondelsfinaler
21:48 Freestyle skicross herrar kvartsfinaler
22:00 Skidskytte damer 12,5km masstart
22:07 Freestyle skicross herrar semifinaler
22:18 Freestyle skicross herrar final
22:45 Storslalom herrar åk 2
23:00 Curling herrar Sverige-Norge
01:40 Ishockey herrar Kanada-Usa
04:00 Curling damer Sverige-Usa
06:00 Ishockey herrar Sverige-Finland.
Mån 22 feb
18:00 Curling herrar Sverige-Schweiz
19:45 Längd damer lagsprint
20:35 Längd herrar lagsprint
21:00 Ishockey damer semi 1 Usa-Sverige (förutsatt att Sverige inte toksrkäller mot Kanada i gruppen)
22:00 Längd damer lagsprint final
22:25 Längd herrar lagsprint final
23:00 Curling damer Sverige-Kanada
02:00 Ishockey damer Semi 2 Kanada-
Tis 23 feb
18:00 Curling damer Sverige-Japan
19:30 Freestyle damer skicross kval
20:30 Skidskytte damer stafett 4x6km
22:00 Freestyle skicross damer åttondel
22:33 Freestyle skicross damer kvart
22:52 Freestyle skicross damer semi
23:00 Curling herrar Sverige-Danmark
23:03 Freestyle skicross damer final
04:00 Curling damer Sverige-Tyskland
06:00 Ishockey herrar åttondel
(det spelas åttondelsfinaler i hockeyn hela denna dag men då vi iskallt räknar med att Sverige vinner gruppen och därmed slipper spela åttondel och detta främst ska inriktas på svenska deltagare så utelämnas de övriga åttondelarna härifrån, grymt bra hockey utlovas där dock)
Ons 24feb
19:00 Storslalom damer åk 1
20:15 Längd herrar 4x10km stafett
21:00 Ishockey herrar kvartsfinal
22:15 Storslalom damer åk 2
01:30 Ishockey herrar kvartsfinal
04:00 Ishockey herrar kvartsfinal
06:00 Ishockey herrar kvartsfinal
Tors 25 feb
18:00 Curling damer semi
20:00 Längd damer stafett 4x5km
20:00 Ishockey damer bronsmatch
23:00 Curling herrar semi
00:30 Ishockey damer final
Fre 26 feb
18:00 Curling damer bronsmatch
19:00 Slalom damer åk 1
20:30 Skidskytte herrar 4x7,5km stafett
21:00 Ishockey herrar semi
21:30 Skridsko damer&herrar lagtempo kval
22:30 Slalom damer åk 2
23:07 Skridsko herrar lagtempo semi
00:00 Curling damer final
03:30 Ishockey herrar semi
Lör 27 feb
18:00 Curling herrar bronsmatch
19:00 Slalom herrar åk 1
19:00 Snowboard parallellstorslalom herrar kval
20:45 Längd damer 30km masstart
21:15 Snowboard parallellstorslalom herrar åttondel
21:51 Snowboard parallellstorslalom herrar kvart
22:13 Snowboard parallellstorslalom herrar semi
22:27 Snowboard parallellstorslalom herrar final
22:45 Slalom herrar åk 2
00:00 Curling herrar final
04:00 Ishockey herrar bronsmatch
Sön 28 feb
18:30 Längd herrar 50km masstart
21:15 Ishockey herrar final
Sedan får man sova...
Kommentarer
Trackback